PROJEKTY
Auschwitz Memento
nieobojetni baner
niezlomni baner
podroze-z-pileckim
cena-wolnosci-baner
lustro
glosy-z-auschwitz
sosienki
ucieczka-z-auschwitz
projekt pilecki wspomoz

pogiewontem logo
piasnica logo
siostrzyczka logo
listonosz logo

 

 

Idea

Jesteśmy różni. Mamy różne doświadczenia, drogi życiowe, pasje, telenty. Łączy nas jednak zainteresowanie historią najnowszą i chęć ocalenia od zapomnienia ludzi, którzy brali udział w najważniejszych wydarzeniach XX wieku. Łączy nas przekonanie, że relacje świadków historii są niezwykle ważnym elementem zbiorowej świadomości. Łączy nas sprzeciw wobec braku polityki historycznej w Polsce i determinacja, by nadrobić wieloletnie zaległości w dokumentowaniu przeszłości.

Spotkaliśmy się kilka lat temu. To my – jeszcze w ramach Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich – zrealizowaliśmy projekt „Auschwitz Memento – multimedialne archiwum”, który został uznany za projekt wzorcowy podczas podsumowania pierwszego roku funkcjonowania Programu „Patriotyzm Jutra” uruchomionego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt się zakończył, ale my pracowaliśmy dalej. Z każdym spotkaniem ze świadkiem, z każdą nagraną relacją rosło w nas przekonanie, że ścigamy się z upływającym czasem i świadomość, że jeśli nie będziemy zbierać i zachowywać tych wspomnień, to pewnego dnia znikną one na zawsze.

W połowie 2008 roku założyliśmy Stowarzyszenie Auschwitz Memento, które ma się zajmować nie tylko utrwalaniem historycznych relacji, ale także popularyzowaniem historii. Poprzez zapis ludzkich losów chcemy stworzyć możliwie pełną dokumentację tego, jak w systemach totalitarnych tłamszono jednostkę, jak ingerowano w jej życie, jak próbowano zmusić do nieludzkich zachowań i jak ludzie – każdy na swój sposób – starali się im opierać, by zachować godność nawet za cenę życia.

Przygotowaliśmy drugi już portal edukacyjny „Auschwitz. Blisko domu” zawierający fragmenty relacji mieszkańców Oświęcimia i okolic, którzy przeżyli piekło niemieckiej okupacji w cieniu Auschwitz. Pracujemy nad kolejnymi zbiorami. W naszym archiwum znajduje się ponad 200 relacji świadków historii, które będziemy stopniowo opracowywać i udostępniać, gdyż jesteśmy głęboko przekonani, że przekazy zwykłych ludzi, nie tylko tych sławnych i bogatych, są historycznie ważne.
Jeśli te cele wydają się Wam bliskie, zapaszamy do współpracy. Wasze historie, historie Waszych bliskich są unikalnym, bezcennym skarbem. Pomóżcie nam je utrwalić.

Paulina Wądrzyk
Prezes Zarządu
Stowarzyszenia Auschwitz Memento

Wspomóż Nas

Nasza działalność opiera się o wolontariat i darowizny osób fizycznych.

W tym momencie zbieramy środki finansowe na:

  • powstanie objazdowej wystawy "Niezłomni spod Auschwitz",
  • wydanie książki o bohaterskich żołnierzach oddziału AK "Sosienki", którzy zorganizowali najwięcej ucieczek z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Jeśli popierasz cele Stowarzyszenia Auschwitz Memento wesprzyj nas darowizną poprzez system PayPal. Kliknięcie w powyższy obrazek przeniesie Cię na strony PayPal gdzie można przekazać darowiznę.

Można także wesprzeć Stowarzyszenie poprzez wpłaty na konto bankowe:

Bank Spółdzielczy w Andrychowie O/ Oświęcim
58 8110 1023 2003 0300 3381 0001 z dopiskiem “Darowizna na cele statutowe” w tytule przelewu a także podaniem adresu mailowego i krótkimi danymi osobowymi, które umożliwią podziękowanie za pomoc w realizacji projektu.

Dziękujemy!

Partnerzy
wejherowo gdynia udskior
fio marszalek malopolski 2 mhp
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wtórna publikacja lub rozpowszechnianie treści publikowanych przez Stowarzyszenie
bez uprzedniej pisemnej zgody Zarządu Stowarzyszenia zabronione.