PROJEKTY
Auschwitz Memento
nieobojetni baner
niezlomni baner
podroze-z-pileckim
cena-wolnosci-baner
lustro
glosy-z-auschwitz
sosienki
ucieczka-z-auschwitz
projekt pilecki wspomoz

pogiewontem logo
piasnica logo
siostrzyczka logo
listonosz logo

 

 

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x
Zapomniani bohaterowie wychodzą z cienia
Europa nie może nie wiedzieć, Polska musi pamiętać
Opowieść o wyborach dokonywanych przez człowieka w obliczu ważnych wydarzeń historycznych
Film dokumentalny opowiadający o zapomnianej zbrodni w Lasach Piaśnickich
Film dokumentalny opowiadający o losach mieszkańców Oświęcimia i okolic w czasie niemieckiej okupacji
Historia niezwykłej przyjaźni Polki i Żydówki, która nawiązała się, gdy jako dzieci były więźniarkami KL Auschwitz

O projekcie „Auschwitz Memento” na konferencji naukowej

W dniach 7-8 grudnia  2009 r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Oświęcimiu odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa  organizowana we współpracy z Helsińską Fundacją Praw Człowieka w Warszawie pt. „Ludobójstwo – zbrodnie wojenne – zbrodnie przeciwko ludzkości”.

Patronat nad nią objął Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie oraz Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Marek Sowa.

Konferencja miała wymiar zarówno teoretyczny jak i praktyczny. W jej trakcie zorganizowane zostały warsztaty z udziałem studentów oraz młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Odbył się również pokaz filmów dokumentalnych.
 Na konferencji wystąpiło ponad 40 prelegentów z całej Polski. Pierwszego dnia uczestnicy wzięli udział w dwóch panelach – „Ludobójstwo jako doświadczenie społeczne” oraz „Typy odpowiedzialności prawnej za drastyczne naruszenie praw człowieka”. Następnego dnia każdy z nich wygłosił swój referat w jednej z trzech przygotowanych sekcji – „Zbrodnie nazistowskie i komunistyczne”, „Odpowiedzialność za masowe naruszanie praw człowieka” oraz „Typy naruszeń praw człowieka”.

Oprócz wyżej wymienionych wystąpień, jednym z punktów programu był dwugodzinny wykład panelowy członka stowarzyszenia Auschwitz Memento, a zarazem pracownika oświęcimskiej uczelni, Zbigniewa Klimy zatytułowany Spojrzenia na Auschwitz Przybliżył w nim słuchaczom projekt „AuschwitzMemento.pl” oraz opowiedział o swojej przygodzie z historią mówiona na terenie miasta Oświęcim. Zaprezentował również własnego autorstwa, krótkie reportaże z uroczystości rocznicy pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz oraz wyzwolenia obozu. Zgromadzona publiczność w licznych pytaniach starała się dowiedzieć, w jaki sposób odnajdywane są poszczególne osoby, które udzielały wywiadów oraz skąd stowarzyszenie znalazło inspirację do projektu.

W sekcji „Zbrodnie nazistowskie i komunistyczne” Zbigniew Klima wystąpił z referatem „Działalność Haliny Ziółkowskiej – Modłej w sprawie pamięci o rzezi wołyńskiej”, w której przybliżył postać kobiety, która mając 85 lat nadal czynnie przypomina o tym wciąż mało znanym epizodzie II wojny światowej.

Wspomóż Nas

Nasza działalność opiera się o wolontariat i darowizny osób fizycznych.

W tym momencie zbieramy środki finansowe na:

  • powstanie objazdowej wystawy "Niezłomni spod Auschwitz",
  • wydanie książki o bohaterskich żołnierzach oddziału AK "Sosienki", którzy zorganizowali najwięcej ucieczek z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Jeśli popierasz cele Stowarzyszenia Auschwitz Memento wesprzyj nas darowizną poprzez system PayPal. Kliknięcie w powyższy obrazek przeniesie Cię na strony PayPal gdzie można przekazać darowiznę.

Można także wesprzeć Stowarzyszenie poprzez wpłaty na konto bankowe:

Bank Spółdzielczy w Andrychowie O/ Oświęcim
58 8110 1023 2003 0300 3381 0001 z dopiskiem “Darowizna na cele statutowe” w tytule przelewu a także podaniem adresu mailowego i krótkimi danymi osobowymi, które umożliwią podziękowanie za pomoc w realizacji projektu.

Dziękujemy!

Partnerzy
wejherowo gdynia udskior
fio marszalek malopolski 2 mhp
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wtórna publikacja lub rozpowszechnianie treści publikowanych przez Stowarzyszenie
bez uprzedniej pisemnej zgody Zarządu Stowarzyszenia zabronione.