PROJEKTY
Auschwitz Memento
nieobojetni baner
niezlomni baner
podroze-z-pileckim
cena-wolnosci-baner
lustro
glosy-z-auschwitz
sosienki
ucieczka-z-auschwitz
projekt pilecki wspomoz

pogiewontem logo
piasnica logo
siostrzyczka logo
listonosz logo

 

 

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x
Zapomniani bohaterowie wychodzą z cienia
Europa nie może nie wiedzieć, Polska musi pamiętać
Opowieść o wyborach dokonywanych przez człowieka w obliczu ważnych wydarzeń historycznych
Film dokumentalny opowiadający o zapomnianej zbrodni w Lasach Piaśnickich
Film dokumentalny opowiadający o losach mieszkańców Oświęcimia i okolic w czasie niemieckiej okupacji
Historia niezwykłej przyjaźni Polki i Żydówki, która nawiązała się, gdy jako dzieci były więźniarkami KL Auschwitz

Publikacja w periodyku „Wołyń i Polesie”

W lutowym  numerze kwartalnika “Wołyń i Polesie” ukazał się tekst „Analiza prasoznawcza kwartalnika „Wołyń i Polesie” za rok 2009”, którego autorzy – Zbigniew Klima i Dominik Szwed - są członkami stowarzyszenia „Auschwitz Memento”.

Bezpośrednią przyczyną powstania kwartalnika „Wołyń i Polesie” była chęć przypominania polskiej opinii publicznej o tym, czym, z historycznego punktu widzenia, są Kresy Wschodnich dla Polaków i jaki mają wpływ na dzisiejsze stosunki polsko – ukraińskie. Głównym odbiorcą periodyku są osoby, które uważają, iż powiedzenie prawdy o rzeziach dokonanych przez nacjonalistów ukraińskich, które miały miejsce na ówczesnych wschodnich obszarach II RP są główną przeszkodą w pojednaniu między sąsiadami. Publicyści i autorzy tekstów podkreślają, że usunięcie w cień historycznej prawdy zawsze prowadziło do tego, iż przeszłość wracała i na nowo wywoływała konflikty.

Od początku istnienia redaktorem naczelnym „Wołynia i Polesia” jest Halina Ziółkowska – Modła. Urodziła się w 1924 roku, w mieście Równe, które znajdowało się w ówczesnym województwie wołyńskim. Wydarzenia II wojny światowej ukształtowały całe jej późniejsze życie. Nie mogła zapomnieć spotkania z trzema antyludzkimi postawami – hitlerowców niemieckich, Sowietów oraz nacjonalistów ukraińskich. Pamięta rozstrzelanie przez nazistów Żydów, którzy pochodzili z Równego, wywózki na Syberię Polaków oraz osoby uciekające z podmiejskich wsi do miasta, by ukryć się przed bandami UPA. Te obrazy towarzyszyły jej przez cały okres PRL, jednak wówczas, z przyczyn politycznych, nie można było o tym oficjalnie mówić.

III RP otworzyła nowe możliwości. Jej działalność na kanwie wydawniczej została doceniona. Jest laureatką medali przyznanych przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (Złoty Medal – Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej w 2006 roku), Związku Inwalidów Wojennych (Odznaka Honorowa przyznana w 2007 roku) oraz Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (Pro Memoriał – medal przyznany w 2008 roku).

Wspomóż Nas

Nasza działalność opiera się o wolontariat i darowizny osób fizycznych.

W tym momencie zbieramy środki finansowe na:

  • powstanie objazdowej wystawy "Niezłomni spod Auschwitz",
  • wydanie książki o bohaterskich żołnierzach oddziału AK "Sosienki", którzy zorganizowali najwięcej ucieczek z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Jeśli popierasz cele Stowarzyszenia Auschwitz Memento wesprzyj nas darowizną poprzez system PayPal. Kliknięcie w powyższy obrazek przeniesie Cię na strony PayPal gdzie można przekazać darowiznę.

Można także wesprzeć Stowarzyszenie poprzez wpłaty na konto bankowe:

Bank Spółdzielczy w Andrychowie O/ Oświęcim
58 8110 1023 2003 0300 3381 0001 z dopiskiem “Darowizna na cele statutowe” w tytule przelewu a także podaniem adresu mailowego i krótkimi danymi osobowymi, które umożliwią podziękowanie za pomoc w realizacji projektu.

Dziękujemy!

Partnerzy
wejherowo gdynia udskior
fio marszalek malopolski 2 mhp
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wtórna publikacja lub rozpowszechnianie treści publikowanych przez Stowarzyszenie
bez uprzedniej pisemnej zgody Zarządu Stowarzyszenia zabronione.