PROJEKTY
Auschwitz Memento
nieobojetni baner
niezlomni baner
podroze-z-pileckim
cena-wolnosci-baner
lustro
glosy-z-auschwitz
sosienki
ucieczka-z-auschwitz
projekt pilecki wspomoz

pogiewontem logo
piasnica logo
siostrzyczka logo
listonosz logo

 

 

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x
Zapomniani bohaterowie wychodzą z cienia
Europa nie może nie wiedzieć, Polska musi pamiętać
Opowieść o wyborach dokonywanych przez człowieka w obliczu ważnych wydarzeń historycznych
Film dokumentalny opowiadający o zapomnianej zbrodni w Lasach Piaśnickich
Film dokumentalny opowiadający o losach mieszkańców Oświęcimia i okolic w czasie niemieckiej okupacji
Historia niezwykłej przyjaźni Polki i Żydówki, która nawiązała się, gdy jako dzieci były więźniarkami KL Auschwitz

Przedpremierowy pokaz filmu "Nieobojętni"

ludzieFabularyzowany dokument "Nieobojętni", opowiadający o żołnierzach AK oraz cywilach, mieszkańcach Oświęcimia i okolic, którzy pomagali więźniom KL Auschwitz, został w piątek wieczorem zaprezentowany przedpremierowo w Oświęcimskim Centrum Kultury.

"Ogniskujemy opowieść wokół oddziałów AK Sosienki i Garbnik, bo to historia niezwykła. Mówimy o polskim doświadczeniu w II wojnie światowej, które nie jest powszechnie znane, także w Polsce. Przypominamy bohaterów zapomnianych" - powiedział Bogdan Wasztyl, który wyreżyserował obraz wspólnie z Mirosławem Krzyszkowskim.

"Współorganizowanie ucieczek z obozu, dostarczanie więźniom żywności i lekarstw z narażeniem życia swoich rodzin, niezwykłe partyzanckie akcje - to fakty, które do tej pory nie przedarły się do szerokiej świadomości historycznej Polaków" - dodała szefowa oświęcimskiego stowarzyszenia Auschwitz Memento Paulina Wądrzyk, która wystąpiła w filmie.

Jak powiedział Wasztyl, film przybliża historię Oświęcimia od czasów przed okupacją, gdy w mieście żyły zgodnie społeczności żydowska i polska, przez czas, gdy Niemcy zburzyli ten ład, po powojenne prześladowania partyzantów i zaangażowanych w ruch oporu cywilów przez Sowietów i władze komunistyczne.

 

"Pokazujemy doświadczenie Polaków i Żydów na przykładzie niewielkiego miasta oraz to, co się z tymi społecznościami stało podczas okupacji niemieckiej. Pokazujemy losy mieszkańców, którzy stali się ofiarami zagłady, jak społeczność żydowska, albo zostali wysiedleni, stracili cały majątek i sprowadzono ich do roli +podludzi+, jak Polacy. Pokazujemy opór i pomoc więźniom. Podkreślamy heroizmy lokalnej społeczności polskiej wobec Auschwitz. Oni byli +nieobojętni+ na zło" - powiedział Wasztyl.

W filmie oprócz aktorów wystąpili potomkowie tych, których dotknęła bezpośrednio opowiadana historia. Przez meandry tragicznych wydarzeń oprowadza widza historyk, dziennikarz i sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej Marek Zając.

Obraz został wyprodukowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz stowarzyszenie Auschwitz Memento. Premierę będzie miał w TVP prawdopodobnie w marcu.

Oświęcimskie stowarzyszenie Auschwitz Memento od wielu lat utrwala historyczne relacje i popularyzuje historię. Przypomina o wyjątkowym doświadczeniu historycznym Polaków, jakim było zmaganie się z dwoma zbrodniczymi systemami: niemieckim nazizmem i sowieckim komunizmem. Zrealizowało już m.in. film "Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy" przypominający o niemieckich zbrodniach na Pomorzu Gdańskim w 1939 i 1940 r., "Duma i zdrada" o wyborach górali podczas okupacji, a także "Lustro" o Edwardzie Padkowskim, żołnierzu NOW i AK, uciekinierze z Auschwitz i aresztu UB.

Najbardziej znanym przedsięwzięciem stowarzyszenia jest akcja "Projekt: Pilecki". Pod jej auspicjami zrealizowany został fabularyzowany film dokumentalny "Pilecki", dokument "Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego", wydano książkę "Pilecki. Śladami mojego taty" oraz płytę "Rotmistrz" rockowego zespołu Forteca.

Oddział AK Sosienki pod dowództwem mjr. Jana Wawrzyczka działał przez kilka lat w pobliżu niemieckiego obozu KL Auschwitz. Partyzanci nieśli pomoc więźniom obozu. Zorganizowali ok. jednej trzeciej ucieczek z obozu. Wszystkie były udane.

Oddział Garbnik działał w rejonie Beskidu Małego. Ściśle współpracował z Sosienkami. W jego szeregach walczyło wielu uciekinierów z niemieckiego obozu Auschwitz. Dowodził nim por. Czesław Świątecki "Surma", a od października 1944 r. por. Józef Barcikowski "Chiromanta".

W pomoc więźniom zaangażowanych było bardzo wielu mieszkańców Oświęcimia i okolic. Historycy z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau ustalili ok. 1,2 tys. nazwisk.

Oświęcim jest miastem, którego historia sięga XIII w. Tuż przed II wojną większość spośród ponad 14 tys. mieszkańców stanowili Żydzi. Swoje rodzinne miasto nazywali Oszpicin. Niemcy podczas okupacji zmienili nazwę miasta na Auschwitz. (PAP)

 

Media o filmie:

 

http://www.stefczyk.info/wiadomosci/polska/prapremiera-filmu-o-oswiecimianach-pomagajacych-wiezniom-auschwitz,22375621898?utm_source=widget&utm_medium=referral&utm_campaign=artykuly-widget

 

https://krakow.tvp.pl/35865717/prapremiera-filmu-o-oswiecimianach-pomagajacych-wiezniom-auschwitz

 

http://nck.pl/projekty-kulturalne/aktualnosci/-nieobojetni--pokaz-przedpremierowy-fabularyzowanego-filmu-dokumentalnego

 

https://krakow.tvp.pl/35863306/2022018-2130

 

http://www.ock.org.pl/Nieobojetni---przedpremierowy-pokaz-filmu-4608.html

 

http://malopolskie.naszemiasto.pl/artykul/oswiecim-na-ekrany-wchodzi-film-nieobojetni-o-bohaterach,4396096,art,t,id,tm.html

 

http://film.dziennik.pl/news/artykuly/566479,nieobojetni-film-o-pomocy-wiezniom-auschwitz.html

 

http://www.polskatimes.pl/historia/a/oswiecim-grozila-za-to-smierc-ale-oni-ryzykowali-na-ekrany-wchodzi-film-nieobojetni,12900145/

 

https://ok.brzeszcze.pl/portfolio/otwarty-pokaz-filmu-nieobojetni/?id=25672

 

 

Wspomóż Nas

Nasza działalność opiera się o wolontariat i darowizny osób fizycznych.

W tym momencie zbieramy środki finansowe na:

  • powstanie objazdowej wystawy "Niezłomni spod Auschwitz",
  • wydanie książki o bohaterskich żołnierzach oddziału AK "Sosienki", którzy zorganizowali najwięcej ucieczek z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Jeśli popierasz cele Stowarzyszenia Auschwitz Memento wesprzyj nas darowizną poprzez system PayPal. Kliknięcie w powyższy obrazek przeniesie Cię na strony PayPal gdzie można przekazać darowiznę.

Można także wesprzeć Stowarzyszenie poprzez wpłaty na konto bankowe:

Bank Spółdzielczy w Andrychowie O/ Oświęcim
58 8110 1023 2003 0300 3381 0001 z dopiskiem “Darowizna na cele statutowe” w tytule przelewu a także podaniem adresu mailowego i krótkimi danymi osobowymi, które umożliwią podziękowanie za pomoc w realizacji projektu.

Dziękujemy!

Partnerzy
wejherowo gdynia udskior
fio marszalek malopolski 2 mhp
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wtórna publikacja lub rozpowszechnianie treści publikowanych przez Stowarzyszenie
bez uprzedniej pisemnej zgody Zarządu Stowarzyszenia zabronione.