PROJEKTY
Auschwitz Memento
nieobojetni baner
niezlomni baner
podroze-z-pileckim
cena-wolnosci-baner
lustro
glosy-z-auschwitz
sosienki
ucieczka-z-auschwitz
projekt pilecki wspomoz

pogiewontem logo
piasnica logo
siostrzyczka logo
listonosz logo

 

 

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x
Zapomniani bohaterowie wychodzą z cienia
Europa nie może nie wiedzieć, Polska musi pamiętać
Opowieść o wyborach dokonywanych przez człowieka w obliczu ważnych wydarzeń historycznych
Film dokumentalny opowiadający o zapomnianej zbrodni w Lasach Piaśnickich
Film dokumentalny opowiadający o losach mieszkańców Oświęcimia i okolic w czasie niemieckiej okupacji
Historia niezwykłej przyjaźni Polki i Żydówki, która nawiązała się, gdy jako dzieci były więźniarkami KL Auschwitz

14 czerwca 2017 roku - Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady oraz 77. rocznica przybycia I transportu więźniów politycznych do obozu Auschwitz


13406732 1193061707385243 7508231167184746876 nDlaczego „Sprawiedliwi”

Pod obozowymi drutami KL Auschwitz-Birkenau kształtowała się jedna z najpiękniejszych kart działalności Polskiego Państwa Podziemnego. Obwód Oświęcimski AK i funkcjonujący w jego ramach oddział partyzancki „Sosienki” prowadziły zarówno działalność wojskową, wywiadowczą oraz cywilną, ze szczególnym ukierunkowaniem na pomoc więzionym w obozie. W tym niecodziennym oddziale ramię w ramię walczyli rolnicy, robotnicy, harcerze, inteligencja, byli więźniowie Polacy oraz obcokrajowcy: Jugosłowianie, Rosjanie, Żydzi, a po akcji scaleniowej także socjaliści i ludowcy. Nie zwracano wówczas uwagi na polityczne sympatie, ideologiczne założenia i podrzędne cele. Liczył się tylko człowiek.

Fotografie z uroczystości z 14 czerwca 2016

Film z uroczystości z 2016 roku

O takich właśnie postawach i konkretnych osobach, które bez względu na narodowość, wyznawaną religię i poglądy nieśli pomoc więźniom Auschwitz opowiadać będzie Muzeum „Sprawiedliwi spod Auschwitz”.

Nazwa tej instytucji muzealnej wpisuje się w ideę Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych (obchodzonego 6 marca), którego pomysłodawcy tym mianem określają wszystkich, którzy ryzykowali własnym życiem, aby ocalić innych oraz tych, którzy występowali w obronie ludzkiej godności w okresie totalitaryzmu nazistowskiego i komunistycznego, w czasie ludobójstwa i masowych mordów oraz wszystkich zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych w XX i XXI wieku.

Mimo, że jest to święto stosunkowo młode (ustanowione przez Parlament Europejski 10 maja 2012 roku), to różnorodne formy jego upamiętniania w wielu krajach ukazują jak ważne dla Europejczyków jest zachowanie pamięci o ludziach dobrych, bezinteresownych, przyzwoitych i bohaterskich.


Dlaczego 14 czerwca

Dzień podpisania Listu Intencyjnego w sprawie powołania Muzeum „Sprawiedliwi spod Auschwitz” nie jest przypadkowy. 14 czerwca 1940 roku niemieccy okupanci skierowali bowiem do Auschwitz pierwszy transport polskich więźniów politycznych z więzienia w Tarnowie. Jest to symboliczna data określająca początek funkcjonowania tego największego obozu koncentracyjnego i gehenny tysięcy istnień. Pod tą datę obchodzimy także Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

W tym dniu, obok budynku Lagerhausu w którym swoją siedzibę ma mieć nowo powołane muzeum, zasadzone zostaną trzy sosny. To od tych drzew pochodzi nazwa operujący pod drutami Auschwitz oddział partyzancki AK „Sosienki” i te sosny staną się symbolem ludzi, którzy z bronią w ręku walczyli o wolność i życie drugiego człowieka. Pierwsze trzy drzewa zostaną poświęcone pamięci: mjr Jana Wawrzyczka „Danuty” oficera WP, komendanta obwodu oświęcimskiego AK i dowódcy oddziału partyzanckiego „Sosienki”; ppor. Stanisława Furdyny „Śmiecha”, więźnia KL Auschwitz pierwszego transportu (nr 193) dowódcy plutonu oddziału partyzanckiego „Sosienki”, poległego w walce pod obozem w grudniu 1944 roku; por. Antoniego Wykręta „Kirbiza”, więźnia KL Auschwitz pierwszego transportu (nr 613) dowódcy plutonu oddziałów AK „Sosienki” i „Garbnik”.

Dlaczego Oświęcim

Wojna i hitlerowska okupacja naznaczyły Oświęcim w sposób szczególny. Niewielkie miasto w przygranicznym pasie dawnej Rzeczpospolitej stało się od 1940 roku symbolem cierpienia tysięcy istnień ludzkich, okrucieństwa i wyrachowanego ludobójstwa wykreowanego przez szaleńczą ideologię.

W tym miejscu pragnienie zachowania człowieczeństwa i nadziei na lepsze jutro stało się udziałem mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Nie byli oni tylko biernymi świadkami ludobójstwa, ale na swój sposób, samorzutnie lub w zorganizowanych formach, nieśli pomoc więźniom bez względu na konsekwencje z tym związane.

KL Auschwitz był bodaj jedynym niemieckim obozem koncentracyjnym, którego więźniowie mogli liczyć na tak szerokie wsparcie okolicznej ludności. Ich postawa szczególnie irytowała komendanta obozu Rudolfa Hössa, który w jednym z pism z lipca 1940 roku stwierdził: „Okoliczna ludność jest fanatycznie polska, gotowa do każdej akcji przeciwko znienawidzonym esesmanom, a każdy więzień, któremu uda się zbiec, otrzyma natychmiastową pomoc, gdy dotrze do pierwszej polskiej zagrody”.

Takie wartości jak: patriotyzm, wiara, honor, rodzina, braterstwo, które kształtowały postawy tutejszych mieszkańców, mają ponadczasowy charakter i powinny być receptą na dzisiejsze zobojętnienie.


Program obchodów 14 czerwca w Oświęcimiu i Harmężach:

11.00 – oddanie hołdu i zapalenie zniczy przy Ścianie Śmierci na dziedzińcu Bloku 11 na terenie byłego obozu Auschwitz I
11.30 – złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą przybicie pierwszego transportu do Auschwitz w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. rtm. Witolda Pileckiego
12.00 – główne obchody rocznicowe na terenie byłego Lagerhausu. Uroczyste podpisanie Listu Intencyjnego przez MKiDN i Starostwo Oświęcimskie o powołaniu Muzeum „Sprawiedliwi spod Auschwitz”
13.30 – Msza Święta w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach (Klasztor Franciszkanów). Przewodniczył jej będzie JE ks. Bp Roman Pindel, ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej
14.30 – zwiedzanie wystawy Klisze Pamięci. Labirynty autorstwa byłego więźnia Auschwitz nr 432 Mariana Kołodzieja połączone z odczytaniem nazwisk więźniów pierwszego transportu
Dodatkowo przed głównym wejściem do Muzeum udostępniona zostanie wystawa plenerowa zatytułowana „Od 14.VI znajduję się w obozie koncentracyjnym Auschwitz...”, która zaprezentuje pozyskaną przez Miejsce Pamięci kolekcję listów obozowych więźnia pierwszego transportu Tadeusza Korczowskiego (nr. obozowy 373).
Obchody rocznicowe odbędą się także 13 czerwca 2017 r. w Tarnowie o godz. 10.00 przy Pomniku Pamięci I Transportu Więźniów do KL Auschwitz.


Organizatorem obchodów jest Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz:
• Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu
• Centrum św. Maksymiliana w Harmężach
• Centrum Żydowskie w Oświęcimiu
• Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau
• Fundacja Pomnik Hospicjum Miastu Oświęcim
• Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Krakowie
• Kuria Diecezjalna Bielsko-Żywiecka
• Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu
• Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu
• Prowincja św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów)
• Stowarzyszenie Auschwitz Memento
• Stowarzyszenie Romów w Polsce
• Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem
Samorządy:
• Gmina Oświęcim
• Miasto Oświęcim
• Miasto Tarnów
• Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu

Wspomóż Nas

Nasza działalność opiera się o wolontariat i darowizny osób fizycznych.

W tym momencie zbieramy środki finansowe na:

  • powstanie objazdowej wystawy "Niezłomni spod Auschwitz",
  • wydanie książki o bohaterskich żołnierzach oddziału AK "Sosienki", którzy zorganizowali najwięcej ucieczek z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Jeśli popierasz cele Stowarzyszenia Auschwitz Memento wesprzyj nas darowizną poprzez system PayPal. Kliknięcie w powyższy obrazek przeniesie Cię na strony PayPal gdzie można przekazać darowiznę.

Można także wesprzeć Stowarzyszenie poprzez wpłaty na konto bankowe:

Bank Spółdzielczy w Andrychowie O/ Oświęcim
58 8110 1023 2003 0300 3381 0001 z dopiskiem “Darowizna na cele statutowe” w tytule przelewu a także podaniem adresu mailowego i krótkimi danymi osobowymi, które umożliwią podziękowanie za pomoc w realizacji projektu.

Dziękujemy!

Partnerzy
wejherowo gdynia udskior
fio marszalek malopolski 2 mhp
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wtórna publikacja lub rozpowszechnianie treści publikowanych przez Stowarzyszenie
bez uprzedniej pisemnej zgody Zarządu Stowarzyszenia zabronione.