PROJEKTY
Auschwitz Memento
nieobojetni baner
niezlomni baner
podroze-z-pileckim
cena-wolnosci-baner
lustro
glosy-z-auschwitz
sosienki
ucieczka-z-auschwitz
projekt pilecki wspomoz

pogiewontem logo
piasnica logo
siostrzyczka logo
listonosz logo

 

 

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x
Zapomniani bohaterowie wychodzą z cienia
Europa nie może nie wiedzieć, Polska musi pamiętać
Opowieść o wyborach dokonywanych przez człowieka w obliczu ważnych wydarzeń historycznych
Film dokumentalny opowiadający o zapomnianej zbrodni w Lasach Piaśnickich
Film dokumentalny opowiadający o losach mieszkańców Oświęcimia i okolic w czasie niemieckiej okupacji
Historia niezwykłej przyjaźni Polki i Żydówki, która nawiązała się, gdy jako dzieci były więźniarkami KL Auschwitz

Rotmistrz Pilecki patronem szkoły w Zwierniku

18814725 10212549558119013 6244741527223168429 oHistoryczny dzień dla Zwiernika. W piątek, 26 maja miejscowej Publicznej Szkole Podstawowej nadano imię rotmistrza Witolda Pileckiego. Gościem honorowym uroczystości był Andrzej Pilecki, syn patrona placówki. Oczywiście na uroczystości nie mogło zabraknąć członków stowarzyszenia Auschwitz Memento.

- Przez całą Polskę „wędruję” za moim ojcem, na szczęście nadal nadążam za nim. Zarówno podczas mszy świętej, jak i tutaj, w Domu Kultury w Zwierniku zauważyłem serce, zaangażowanie, starania, aby rozsławiać imię Witolda Pileckiego. Jestem szczęśliwy, że dotarłem do Zwiernika i dziękuję wam wszystkim za inicjatywę oraz konsekwencję w działaniu. Tak trzeba dążyć do celu – zaznaczył Andrzej Pilecki, który otrzymał gromkie brawa od ludzi zebranych w wypełnionej po brzegi sali Domu Kultury.

Dyrektor Aurelia Mącior przypomniała, że inicjatywa wyboru patrona dla szkoły zrodziła się dwa lata temu podczas obchodów 150-lecia szkolnictwa w Zwierniku. Następnie wytypowano pięć kandydatur, których sylwetki sukcesywnie przybliżano lokalnej społeczności. Ostateczna decyzja zapadła podczas referendum.

- Głosowało aż 369 osób, na rotmistrza oddano 53 procent głosów. Przyjmując rotmistrza Witolda Pileckiego za patrona naszej szkoły włączamy się w dzieło ukazania postaci jednego z największych polskich bohaterów – podkreślała Aurelia Mącior.

W Domu Kultury odczytano uchwałę Rady Miejskiej w Pilźnie w sprawie nadania imienia PSP w Zwierniku.

- Dziękuję za wybór na patrona postaci tak szlachetnej, jak rotmistrz Witold Pilecki. Piękna postawa przez lata zapomnianego bohatera, który przez lata hołdował zasadzie Bóg – Honor – Ojczyzna, niech będzie wzorem dla kolejnych pokoleń, symbolem odwagi i patriotyzmu. Jak wyraziła się jego córka – tacy ludzie są jak rycerze, giną, ale nigdy nie umierają – przypomniał Tadeusz Pieczonka, przewodniczący Rady Miejskiej w Pilźnie.

Podczas uroczystości zaprezentowano sztandar ufundowano przez rodzinę Franciszka Sumary, ps. „Stok” z Inspektoratu AK Nowy Sącz/Rytro. Fundatorami są córka Zofia Kos oraz wnukowie: ks. Leszek Kos - proboszcz parafii pw. św. Marcina Biskupa w Zwierniku, Jan Kos, Małgorzata Śliwa, Paweł Kos, Anna Hańska i Agata Bajorek. Na gwoździu sztandaru widnieje dedykacja – ku wiecznej pamięci i chwale żołnierzy niezłomnych.

- Geneza ufundowania sztandaru jest naturalna. Wychowałem się w patriotycznej rodzinie. Od najmłodszych lat poznawałem tradycję Armii Krajowej, Katynia, zbrodni na Wołyniu, codziennie z dziadkiem słuchałem Radia Wolna Europa. W wieku 19 lat zostałem aresztowany przez SB, co daje świadectwo, że wychowanie człowieka jest bardzo ważne. Życzę wam, by rotmistrz był źródłem pięknego człowieczeństwa – mówił ks. proboszcz Leszek Kos.

Z kolei w budynku szkoły doszło do odsłonięcia tablicy pamiątkowej, ufundowanej przez Światowy Związek Żołnierzy AK Oddział w Tarnowie oraz Światowy Związek Żołnierzy AK Oddział w Dębicy.

- W życiu człowieka zawsze przychodzi chwila nadająca mu tożsamość. Taki moment przeżywacie wy -społeczność Zwiernika, uczniowie i nauczyciele szkoły. Rotmistrz był postacią niezwykłą i wielkim bohaterem. Gratuluję wyboru osoby patrona. To wielkie święto dla całej naszej gminnej społeczności – powiedziała Ewa Gołębiowska, burmistrz Pilzna.

Do Zwiernika przybyło wielu gości, w tym m.in. Paulina Wądrzyk - prezes Stowarzyszenia Auschwitz Memento, Mirosław Krzyszkowski - reżyser filmu Pilecki, Przemysław Tejkowski - aktor, odtwórca roli Witolda Pileckiego w monodramie "Melduję Tobie Polsko", prezes Polskiego Radia Rzeszów, poseł Zdzisław Gawlik, radny Sejmiku Wojewódzkiego Wiesław Lada, Izabela Podhalańska, weteran Armii Krajowej i prezes Światowego Związku Żołnierzy AK – Środowiska 5. PSK AK w Dębicy czy starosta dębicki Andrzej Reguła.

źródło informacji: Urząd Gminy Pilzno

Wspomóż Nas

Nasza działalność opiera się o wolontariat i darowizny osób fizycznych.

W tym momencie zbieramy środki finansowe na:

  • powstanie objazdowej wystawy "Niezłomni spod Auschwitz",
  • wydanie książki o bohaterskich żołnierzach oddziału AK "Sosienki", którzy zorganizowali najwięcej ucieczek z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Jeśli popierasz cele Stowarzyszenia Auschwitz Memento wesprzyj nas darowizną poprzez system PayPal. Kliknięcie w powyższy obrazek przeniesie Cię na strony PayPal gdzie można przekazać darowiznę.

Można także wesprzeć Stowarzyszenie poprzez wpłaty na konto bankowe:

Bank Spółdzielczy w Andrychowie O/ Oświęcim
58 8110 1023 2003 0300 3381 0001 z dopiskiem “Darowizna na cele statutowe” w tytule przelewu a także podaniem adresu mailowego i krótkimi danymi osobowymi, które umożliwią podziękowanie za pomoc w realizacji projektu.

Dziękujemy!

Partnerzy
wejherowo gdynia udskior
fio marszalek malopolski 2 mhp
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wtórna publikacja lub rozpowszechnianie treści publikowanych przez Stowarzyszenie
bez uprzedniej pisemnej zgody Zarządu Stowarzyszenia zabronione.