PROJEKTY
Auschwitz Memento
nieobojetni baner
niezlomni baner
podroze-z-pileckim
cena-wolnosci-baner
lustro
glosy-z-auschwitz
sosienki
ucieczka-z-auschwitz
projekt pilecki wspomoz

pogiewontem logo
piasnica logo
siostrzyczka logo
listonosz logo

 

 

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x
Zapomniani bohaterowie wychodzą z cienia
Europa nie może nie wiedzieć, Polska musi pamiętać
Opowieść o wyborach dokonywanych przez człowieka w obliczu ważnych wydarzeń historycznych
Film dokumentalny opowiadający o zapomnianej zbrodni w Lasach Piaśnickich
Film dokumentalny opowiadający o losach mieszkańców Oświęcimia i okolic w czasie niemieckiej okupacji
Historia niezwykłej przyjaźni Polki i Żydówki, która nawiązała się, gdy jako dzieci były więźniarkami KL Auschwitz

Premiera filmu "Z Wilna do nieba"

Premiera SiedlcaMirosław Krzyszkowski (członek Stowarzyszenia Auschwitz Memento), mówi reżyser i współtwórca filmu:

28 marca 2017 roku w MOK w Siedlcach odbyła się uroczysta premiera mojego ostatniego film Z WILNA DO NIEBA. Sala była pełna. Byli księża, seminarzyści oraz zwykli mieszkańcy Siedlec i okolic. Przybyły władze miast i ksiądz biskup Kazimierz Gurda, ordynariusz siedlecki, a zatem następca ks. bpa Ignacego Świrskiego, który ogłosił oficjalnie, że 2018 roku (w rocznicę śmierci bpa Ignacego) kuria Siedlecka podejmie starania o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego. Powiedziałem do licznie zgromadzonych, że zrobiłem ten film również dlatego, że w Polsce nie zawsze się pamięta, iż polska religijność, polska kultura i duch narodu był kształtowany również na Kresach, a szczególnie także w Wilnie. Bez tego filaru polskiej duszy Polaków zrozumieć się nie da.

O FILMIE

Czy miejsca mogą „wychowywać” świętych?

Urodziłem się w Krakowie, dlatego oswoiłem się już niejako z faktem, że były i wciąż są na świecie miejsca, w których historia, kultura oraz żyjący tam ludzie kreują swojego rodzaju „fenom miejsca”. O Krakowie mówiono i pisano w tym kontekście wiele, ale kiedy przygotowując scenariusz i dokumentację, zacząłem zgłębiać historię Wilna, okazało się, że i w tym mieście można opisać coś, co „fenomenem miejsca” można nazwać także. Cała rzesza niezwykłych postaci, nietuzinkowych świętych ludzi czy twórców kultury związała swoje losy z Wilnem. To chcieliśmy zasugerować, subtelnie zarysować w naszej filmowej opowieści, ponieważ główny nasz jej bohater, bp Ignacy Świrski, właśnie w Wilnie ukształtował swoje powołanie, osobowość i chrześcijańską wrażliwość. Bez Wilna i jego duchowej atmosfery nie byłoby wielu niezwykłych postaci, które miały ogromny wpływ na polską historię, kulturę i duchowość Polaków.

Od Orędzia Bożego Miłosierdzia do czynów Miłosierdzia

Także w Wilnie, można to powiedzieć z całą stanowczością, narodziło się i zostało publicznie ogłoszone w Ostrej Bramie przez błogosławionego ks. Michała Sopoćkę Orędzie Bożego Miłosierdzia. I to nie był przypadek, gdyż właśnie w Ostrej Bramie królowała od lat Matka Boża Miłosierdzia, kształtując postawę moralną, wszystkich, którzy w jakiś sposób z Nią związali swoje życie czy powołanie. W naszej filmowej opowieści zabrzmiało to bardzo wyraźnie. Również główny bohater naszego filmu dawał po wielokroć świadectwo dobrego życia, właśnie poprzez czyny Miłosierdzia, wielką wrażliwość skromnego człowieka na potrzeby innych ludzi, a szczególnie tych najmniejszych.

Wilno przeniesione

Historia nie była dla Wilna łaskawa. Zbierając w sobie trzy kultury: katolicką, prawosławną i żydowską, miasto to i jego mieszkańcy byli poddawani okrutnym planom dwóch totalitaryzmów. Zabijani, wysiedlani, pozbawiani tożsamości próbowali ratować wraz z życiem i dobytkiem swoją kulturę i kształtujące ich wartości. Polskie Wilno odnaleźć można na przykład w Białymstoku czy Siedlcach, gdzie wśród ludzi oraz wielu symboli spotykaliśmy Matkę Bożą z Ostrej Bramy, wileńską religijność i kulturę. W trakcie realizacji tego filmu dotarło do mnie osobiście, że te miasta leżące obecnie na Wschodzie Polski są bardzo niedoceniane. Tymczasem właśnie w tych miejscach zachowały się w szczególny sposób najważniejsze dla tożsamości naszego narodu wartości. I tu znowu budzi się refleksja: ile w tym zasługi takich postaci, jak bp Ignacy Świrski czy wychowani przez niego następcy w duszpasterskiej pracy, wśród których znalazły się osoby bardzo dziś znane, jak ojciec Leon Knabit. Okazuje się bowiem, że w pamięci wielu miejscowych pokoleń pozostają słowa i działania takich nietuzinkowych postaci jak bp Świrski, o czym osobiście opowiadają nasi filmowi rozmówcy. Wychowankowie bpa Świrskiego, mieszkańcy jego diecezji (i nie tylko), czy nawet sam wielki Prymas Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński, nazywali go ojcem. I z pewnością nie był to przypadek. Tę duszpasterską i religijną refleksję dopełnia interesująca i tajemnicza historia odkrytego na Podlasiu obrazu El Greca, która w przedziwny sposób związała się także z postacią bp Świrskiego – wykształconego i wrażliwego na sztukę kolekcjonera.

Bp Ignacy Świrski – święty mimo woli?

Nie ukrywaliśmy, że z naszej fascynacji postacią bpa Ignacego Świrskiego zrodziło się pragnienie, aby nazywać go świętym. Dla niego samego takie postawienie sprawy byłoby zapewne wielkim zaskoczeniem. Nie lubił pierwszych miejsc na salonach. Jego skromność, poczucie konieczności służenia innym, otwartość i przebaczenie, wierność wspólnocie Kościoła i najważniejszym polskim wartościom były podstawowymi cechami jego osobowości. Dzisiaj wydają się one szczególnie ważne dla współczesnych polskich kapłanów, ale i dla wszystkich Polaków w czasie wielkiego relatywizmu moralnego i braku odpowiedzialności. Może zatem warto pójść jego przykładem w drodze do naszej małej osobistej świętości?

Mirosław Krzyszkowski

Wspomóż Nas

Nasza działalność opiera się o wolontariat i darowizny osób fizycznych.

W tym momencie zbieramy środki finansowe na:

  • powstanie objazdowej wystawy "Niezłomni spod Auschwitz",
  • wydanie książki o bohaterskich żołnierzach oddziału AK "Sosienki", którzy zorganizowali najwięcej ucieczek z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Jeśli popierasz cele Stowarzyszenia Auschwitz Memento wesprzyj nas darowizną poprzez system PayPal. Kliknięcie w powyższy obrazek przeniesie Cię na strony PayPal gdzie można przekazać darowiznę.

Można także wesprzeć Stowarzyszenie poprzez wpłaty na konto bankowe:

Bank Spółdzielczy w Andrychowie O/ Oświęcim
58 8110 1023 2003 0300 3381 0001 z dopiskiem “Darowizna na cele statutowe” w tytule przelewu a także podaniem adresu mailowego i krótkimi danymi osobowymi, które umożliwią podziękowanie za pomoc w realizacji projektu.

Dziękujemy!

Partnerzy
wejherowo gdynia udskior
fio marszalek malopolski 2 mhp
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wtórna publikacja lub rozpowszechnianie treści publikowanych przez Stowarzyszenie
bez uprzedniej pisemnej zgody Zarządu Stowarzyszenia zabronione.