PROJEKTY
Auschwitz Memento
nieobojetni baner
niezlomni baner
podroze-z-pileckim
cena-wolnosci-baner
lustro
glosy-z-auschwitz
sosienki
ucieczka-z-auschwitz
projekt pilecki wspomoz

pogiewontem logo
piasnica logo
siostrzyczka logo
listonosz logo

 

 

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x
Zapomniani bohaterowie wychodzą z cienia
Europa nie może nie wiedzieć, Polska musi pamiętać
Opowieść o wyborach dokonywanych przez człowieka w obliczu ważnych wydarzeń historycznych
Film dokumentalny opowiadający o zapomnianej zbrodni w Lasach Piaśnickich
Film dokumentalny opowiadający o losach mieszkańców Oświęcimia i okolic w czasie niemieckiej okupacji
Historia niezwykłej przyjaźni Polki i Żydówki, która nawiązała się, gdy jako dzieci były więźniarkami KL Auschwitz

Zmarł Jerzy Bogusz. Więzień KL Auschwitz nr 61

13404026 835132076619270 2356490878588711634 oSmutna informacja dotarła do nas dzisiejszego poranka. Odszedł jeden z ostatnich byłych więźniów KL Auschwitz, który przybył do obozu I transportem 14 czerwca 1940 roku. Był niezwykle serdecznym człowiekiem, szanującym młodzież. Corocznie przybywał do Oświęcimia by z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady oddać hołd pomordowanym współwięźniom. 

 

Jerzy Bogusz (numer obozowy 61) urodził się w Nowym Sączu 27 września 1921 roku. Maturę zdał w maju 1939 roku i udał się do Lwowa, by podjąć studia na Politechnice. Tam zaskoczył go wybuch wojny. Wraz z grupą kolegów usiłował zgłosić się na ochotnika do Wojska Polskiego, ale uniemożliwiła im to wrześniowa agresja Związku Sowieckiego na ziemie polskie. Powrócił do rodzinnego domu. Włączył się w działalność konspiracyjną przy przerzucie przez granicę na Węgry ochotników pragnących wstąpić do formującej się we Francji emigracyjnej armii polskiej. Został aresztowany i osadzony przez okupanta w sądeckim więzieniu, później po brutalnym śledztwie został przewieziony do tarnowskiego więzienia. 14 czerwca 1940 roku deportowany do organizowanego, hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Otrzymał numer 61. Miał wówczas 18 lat. W nieludzkich warunkach poniżania fizycznego i psychicznego, głodny pracował kolejno w różnych komandach: stolarni (tam znany narciarz, olimpijczyk Bronisław Czech ukradkiem uczył go rzeźbić w stylu zakopiańskim), budowlanych (tam także przy budowie ogrodzenia wokół obozu), rozbiórkowym „Abbruchkommando”, szklarzy (tam najdłużej, ponad rok), w szpitalu obozowym, gdzie po operacji chorej nogi zatrudniono go w kancelarii szpitalnej do obsługi kartotek szpitalnych. Nieoczekiwanie 1 kwietnia 1942 roku został zwolniony z obozu.


Po powrocie do Nowego Sącza, mimo gestapowskiej inwigilacji, w roku 1943 włączył się w antyokupacyjną działalność konspiracyjną zakończoną wstąpieniem do oddziału partyzanckiego działającego w rejonie Beskidu Sądeckiego (9 kompania 3 batalion 1 pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej), którym dowodził mjr Julian Zubek „Tatar”. Do dziś, wraz z kolegami, byłymi partyzantami, co roku odwiedza jego grób, by oddać hołd swemu dowódcy. Towarzyszą temu spotkania z młodzieżą na szlakach partyzanckich m.in. przy pamiątkowym pomniku obok szkoły w Łomnicy poświęconej działalności partyzanckiego Oddziału Tatara.
Obecnie emerytowany docent Politechniki Krakowskiej (specjalista od mechaniki budowli).

Wspomóż Nas

Nasza działalność opiera się o wolontariat i darowizny osób fizycznych.

W tym momencie zbieramy środki finansowe na:

  • powstanie objazdowej wystawy "Niezłomni spod Auschwitz",
  • wydanie książki o bohaterskich żołnierzach oddziału AK "Sosienki", którzy zorganizowali najwięcej ucieczek z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Jeśli popierasz cele Stowarzyszenia Auschwitz Memento wesprzyj nas darowizną poprzez system PayPal. Kliknięcie w powyższy obrazek przeniesie Cię na strony PayPal gdzie można przekazać darowiznę.

Można także wesprzeć Stowarzyszenie poprzez wpłaty na konto bankowe:

Bank Spółdzielczy w Andrychowie O/ Oświęcim
58 8110 1023 2003 0300 3381 0001 z dopiskiem “Darowizna na cele statutowe” w tytule przelewu a także podaniem adresu mailowego i krótkimi danymi osobowymi, które umożliwią podziękowanie za pomoc w realizacji projektu.

Dziękujemy!

Partnerzy
wejherowo gdynia udskior
fio marszalek malopolski 2 mhp
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wtórna publikacja lub rozpowszechnianie treści publikowanych przez Stowarzyszenie
bez uprzedniej pisemnej zgody Zarządu Stowarzyszenia zabronione.